Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Bora Aksu, Londra Moda Haftası’nda Sonbahar-Kış koleksiyonunu sundu

Bora Aksu, Londra Moda Haftası’nda Sonbahar-Kış 2014-15 Koleksiyonunu sergiliyor. Deri Tanıtım Grubu (DTG – Turkish Leather Brands) ile iş...

Bora Aksu, Londra Moda Haftası’nda Sonbahar-Kış 2014-15 Koleksiyonunu sergiliyor. Deri Tanıtım Grubu (DTG – Turkish Leather Brands) ile işbirliği tasarımcı, daha önceki koleksiyonları gibi yine oldukça kişisel bir hikayeye; Bora Aksu’nun annesinin genç kızlık dönemine dayanıyor.

Çocuk gözüyle iki dünyayı birleştiren modacı, 1953 ile 1957 yıllarında, annesinin İzmir Kız Lisesi’nde yatılı olarak okuduğu dönemi yeni koleksiyonu için çıkış noktası olarak alıyor. Evden ayrılıp yatılı okulda yeni bir yaşama başlayan Birsen Aksu’nun hassas genç kızlık dönemi, eve gönderdiği mektuplar, fotoğraflar, arkadaşlıkları, okulun katı disiplini, üniformaları, her ay bir kez okul olarak hocaların gözetiminde gittikleri sinemalar, kurdukları hayaller, ve her bir anı koleksiyon içerisinde yerini buluyor.

Çocukların sınırsız özgürlüklerini yaşadıkları ve hayal gücünün alabildiğince koşulsuz olduğu renkli bir dönemden sonra okulla başlayan kurallar, formalar, monoton renkler, örgülü saçlar çocukların dünyasını da ikiye ayırıyor. Kimisi o eşsiz çocuksu dünyayı içinde koruyabilirken; kimileri de büyüdükçe unutmaya başlıyor. Önce silikleşiyor renkler sonra da yavaş yavaş yok oluyor.

Deriyi oldukça ön plana çıkaran tasarımcıya koleksiyonunda tüm derileri DTG sağlıyor. Deri hem asil yapısı hem de kurallara karşı moda2duran asi bir havayı bir arada taşıması sebebiyle koleksiyonun konseptini çok iyi yansıtıyor. Hem romantik hem de maskülen parçalarda kullanılan deri, yünlü kuzu derisi ve cavalino olarak adlandırılan yünlü dana derileri kolleksiyona bambaşka bir boyut getiriyor.

Bora Aksu, Kış 2014-15 koleksiyonunda bu iki dunyayı bir çocuk gözüyle; hem dokular aracılığıyla hem de renk paleti ile yansıtıyor. Siyah, gece mavisi, gri ve beyaz kuralların olduğu okulun simgelediği dış dünyayı yansıtırken,toz pembe, hardal, çivit mavi ve koyu kırmızı tonları çocuksu hayal dünyalarını simgeliyor.

Yün, corduroy, kaşmir gibi kumaşlarla bir arada kullanılan ipek tül, organze, kırık boncukla işlenmiş couture kumaşlar kontrast oluşturuyor.

2003 yılında moda dünyasının en prestijli okullarından Central Saint Martins College of Art’ ta Master eğitimini en iyi derece ile tamamlayıp mezun olan Aksu’nun mezuniyet koleksiyonunun tüm parçalari Dolce & Gabbana ikilisi tarafindan satın alındı. Bora Aksu ilk defilesinden sonra İngiltere Moda konseyi tarafından resmi listeye alındı ve üst üstte dört kez yeni jenerasyon ödülünü kazandı.

Tori Amos, Siena Miller, Keira Knightley gibi dünyaca ünlü sanatçıları giydiren ve 2010 yılında Buckingham Sarayında Kraliçe Elizabeth’e takdim edilen Bora Aksu Londra moda haftasında oluşturduğu farklı çizgiyle etki oluşturmaya devam ediyor.

Türk derisini de modanın en sıkı takipçileri ve uluslararası kamuoyunun önüne kendi yorumlarını katarak sunan Bora Aksu, Sonbahar-Kış 2014-15 koleksiyonuyla birlikte Londra Moda Haftası’nda 21′inci showunu gerçekleştirmiş olacak. Defile Londra Moda Haftası kapsamında 14 şubat 2014 Cuma günü, saat 12:00′de gerçekleşecek.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi