Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Hangi ülkeden ne hediye alınır?

Gezmek, keşfetmek, farklı kültürleri tanımak için gittiğimiz ülkelerden dönüşte kendimize ya da sevdiklerimize hediyeler alırız. Bu kimi zam...

Gezmek, keşfetmek, farklı kültürleri tanımak için gittiğimiz ülkelerden dönüşte kendimize ya da sevdiklerimize hediyeler alırız. Bu kimi zaman o ülkenin sembolü olan bir heykelcik ya da süs eşyasıdır ya da adı o ülkenin adıyla anılan bir lezzettir. 

Online seyahat asistanı bavul.com, dünyanın hangi şehrinden ne hediye alınmalı sorusunun cevabını hazırladı:

Letonya; Amber ve black balsam
Avrupa'nın en önemli turizm rotalarından biri olan Letonya’nın en önemli şehri olarak da bilinen başkent Riga, son yıllarda Türkler’in de gözdesi oldu. Riga’dan hediye olarak “Baltık altını” da denilen amberden (kehribar) yapılan takılar alınabilir. Baltık bölgesinde amber takılar çok yaygın, fiyatları da büyüklüğüne, parlaklığına, rengine göre değişiyor.

Riga’da çeşitli bitki ve baharatlarla hazırlanan, soğuk algınlığına iyi geldiği öne sürülen “Black Balsam” denilen içki çok ünlü. Alkol oranı çok yüksek olduğu için kahve ve değişik içeceklerle karıştırıp içilen Black Balsam da alternatif olabilir.

Hediyelik olarak siyah seramik ürünler, tahta mutfak eşyaları, yün örtüler, giysiler, geleneksel kostümü içinde mini bebekler, Laimas çikolataları, kimyonlu bir tür yerel peynir (Kimenu siers) ve siyah ekmek denilen çavdar ekmeği alınabilir.

Yunanistan; Bouzuki (Bağlama)
Komşu ülke Yunanistan, son yılların en gözde rotaları arasında geliyor. Yunanistan’da sayısız hediye seçeneği bulmak mümkün. Atina’daki tarihi yapılar ya da karakterlerin replikaları, Zeus ya da Venüs heykeli, Acropolis’i simgeleyen heykelleri hediye olarak seçebilirsiniz.

Yunanlılara has bir müzik enstrümanı olan Bouzuki (Bağlama) de farklı bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir. Görüntü olarak bağlamaya benzeyen ancak gitar ve bağlamanın karışımdan oluşan bouzuki, müzikle uğraşanlar için hediye alternatifi olabileceği gibi ev dekorasyonu olarak da kullanılabilir.

Rakıya benzer bir içki olan Ouzo da favori hediyeler arasında geliyor. Yunanistan’da hediye olarak ayrıca çok çeşitli yerli üretim şarabın yanı sıra Yunan peynir ve zeytinleri de hediye olarak alınabilir.

İtalya; Maske ve makarna
İtalya denilince elbette akla önce makarna geliyor. Makarnanın ana vatanı olan İtalya’da makarna ve zeytinyağı çeşitlerinden oluşan şık hediyeler seçebilirsiniz. Cam aksesuarlar ve kuklalar da değişik seçenekler arasında sıralanabilir. İtalya dönüşü alabileceğiniz en renkli hediyelerden biri de geleneksel Venedik maskeleri olabilir. Venedik’te her yıl düzenlenen festivallerde kullanılan maskeler, cam, porselen ve deriden yapılıyor.

İngiltere; Kırmızı otobüs ve telefon kulübesi
İngiltere'nin sembolü olmuş çift katlı kırmızı otobüslerin ve siyah taksilerin oyuncakları ilginç birer hediye olabilir. Ayrıca çeşitli dekoratif kutularda satılan çaylar ve kırmızı telefon kulübelerinin maketleri de anı olarak alınabilir.

Hindistan; Rengarenk hediyelikler
Geleneksel Hint elbiselerinden uğurlu olduğuna inanılan fil figürlerine kadar çok değişik hediyeler alınabilir. Renkli Hint kültürünü yansıtan aynalı masa ve yatak örtüleri, rengarenk el işlemeli kumaşlar, el yapımı çömlekler ve baharatları da hediye olarak seçebilirsiniz.

Çin; Yeşil çay ve porselen çay setleri
Elbette çay denilince ilk akla gelen Çin’den çay almadan dönmek olmaz. Özellikle dekoratif kutular içinde satılan yeşil çay, porselen çay setleri ve yemek çubukları hediyelik olarak tercih edilebilir.

Küba; Puro ve Rom
Akla gelen ilk hediyelik Havana Purosu’dur, Küba’nın prestij ürünü olarak değerlendirilen puronun ardından sevdikleriniz için seçebileceğiniz diğer hediye rom olabilir. Küba’da ayrıca el yapımı küçük heykelcikler, sokak manzarası tabloları ve portrelerden oluşan resimler satın alınabilir. Ayrıca Fidel Castro, Che ve arkadaşlarının resim ve portreleri de Küba’yı hatırlamak için alınabilir.

Hollanda; Lale soğanı ve biblo takunyalar
Hollanda’ya kadar gitmişken bu ülkenin sembolü olan lalelerden almadan dönülmez. Balkonunuzdaki küçük saksılara ekmek için ya da sevdiklerinize hediye etmek üzere paketlenmiş olarak satılan lale soğanı ve çiçek tohumları alabilirsiniz.

Hollanda’nın kültürel simgesi olan ucu kıvrık takunyalar da ideal bir hediyelik olabilir. Her renk ve desenden bulabileceğiniz tahtadan ya da porselenden yapılan bu takunyaları, gezinizin hatırası olarak da saklayabilirsiniz. Damak tadına önem veren seyahat severler için Hollanda peynirleri de seçenekler arasında sayılabilir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi