Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Kuşaklar İş Hayatının Giyim Tarzlarını Değiştirecek

İş hayatının giyim farklılıklarını sanayileşme, modernleşme, kentleşme süreçlerinden sonra kuşaklar da belirleyici oluyor.  Araştırmal...


İş hayatının giyim farklılıklarını sanayileşme, modernleşme, kentleşme süreçlerinden sonra kuşaklar da belirleyici oluyor. 

Araştırmalara göre şirket çalışanlarının dâhil olduğu X, Y ve Z kuşakları iş hayatında farklı karakterlere sahip. 1965-1980 arası doğanların dâhil olduğu X kuşağı; daha geleneksel, sabırlı ve disiplinliyken 1981-2000 yılları arasında doğan Y kuşağı ise bir önceki nesle göre teknolojiye çok daha hâkim. 2000 sonrasında doğan Z kuşağı ise henüz iş hayatında aktif olmayan, yeni nesil. Elbette bu kuşakların karakterleri kadar iş yaşamında giyim tarzları arasında da oldukça büyük farklar var.

Y kuşağı eğlenerek kazanmayı daha çok seviyor ve iş hayatına atılırken Ceo ya da patron olmak istiyor. Bireyci ve girişimciler, dolayısıyla iş ve yaşam dengesi onlar için önemli. Lüks ve en iyiye düşkün olan bu kuşak için elegan stil olmazsa olmaz. En önemli parçaları ise etoller, kalem etekler, yüksek topuklar ve özel aksesuarlar. Z kuşağını ise teknoloji çocuğu olarak adlandırabiliriz. Sıradanlıktan uzak olan Z kuşağı stillerine farklı konseptler ve yeni trendler ile yansıyacak. Onlar yeni trendi ofiste ilk gördüğünüz kişi olacak.

X, Y ve Z kuşaklarının giyim kodları üzerine açıklama yapan Kişisel İmaj ve Stil Danışmanı Burçak Ilıman: “ X, Y ve Z olarak adlandırdığımız kuşaklar aile yapısı, iş hayatları ve yaşam tarzlarında birbirinden oldukça farklılık gösteriyor. Elbette bu kuşakların karakterleri kadar iş yaşamında giyim tarzları arasında da oldukça büyük farklar var. Örneğin; X kuşağı iş görüşmelerinde takım elbise ceket kombinasyonunu bozmazken, Y kuşağı spor bir kombin tercih ediyor. Çabuk tüketen ve teknoloji bağımlısı Z kuşağı ise şimdiden iş hayatında kıyafet tercihlerini de değiştirecek gibi.

Kuşaklar iş hayatının giyim tarzlarını değiştirirken bu değişime adapte olamayan diğer kuşak yöneticileri ve şirketler için zor bir dönem başlıyor diyebiliriz” diye konuştu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi