Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Takım elbiseye ihtiyaç duymadan dünyayı değiştiren insanlar

Dockers® iklim değişikliğiyle mücadele etmek için alternatif çözümler getiren genç girişimci ecording’in kurucusu Mert Karslıoğlu’nu sunmakt...

Takım elbiseye ihtiyaç duymadan dünyayı değiştiren insanlar

Dockers® iklim değişikliğiyle mücadele etmek için alternatif çözümler getiren genç girişimci ecording’in kurucusu Mert Karslıoğlu’nu sunmaktan gurur duyar.

Bireylere çevre bilincini aşılamayı hedefleyen Mert Karslıoğlu, Artvin’de doğanın içinde doğup büyümenin verdiği tabiat tutkusu ve bilinciyle çözümler getiriyor. Kurucusu olduğu Ecording girişimi sayesinde ulaşılması zor alanlar dahil bir çok araziye havadan tohum topu göndererek iklim değişikliği ile mücadele ediyor. Artvin’de yaşarken hidroelektrik santrallerin, madenlerin, barajların şehrin doğasını ve bütünlüğünü nasıl etkilediğini direkt olarak gözlemleme fırsatı bulan Mert, geliştirdiği teknolojiyle iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya çalışıyor.

“İklim değişikliğini ve gittikçe daha derinden hissettiğimiz etkilerini durdurmak için çözüme kendimizden başlamamız gerektiğinin farkındaydık. Aynı farkındalıkla bu sorunun çözümü için kalıcı değişimin ancak her bir kurumun veya bireyin bilinçlenmesi ile mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden sürdürebilir teknolojik çözümler arayışı ile serüvenimize başladık. Bugün de birey ve kurum odaklı çevre teknolojileri geliştirerek somut şekilde iklim değişikliği ile mücadele edebiliyoruz.” #berabermumkun

Doğa için bize kazandırdığı Ecording teknolojisi ile Mert dünyayı takım elbise olmadan değiştiren ve tutkuyla çalışan girişimcilerden meydana gelen bir kolektif olan #DockersChallengers'ın yeni üyesi. Her zaman sürdürülebilir ve genç girişimcileri destekleyen Dockers® ailesi Mert ile gurur duyuyor. Türk genç girişimci ve doğa sever olan Mert’in yoluna çıkan her şeye hazır olması için Dockers® her zaman yanında.

ECORDING HAKKINDA: HER BİR TOHUM TOPU GELECEĞE BİR AĞAÇ KAZANDIRIYOR

15 dakikalık bir ekim operasyonunda iki insan 8 fidan dikebiliyorken, iki EcoDrone 4 hektarlık alana ağaçlandırma yapabiliyor.

Ecodrone adı verilen insansız hava araçları ile havadan tohum topu atışı yapan Ecording girişimi, ağaçlandırma çalışmalarına yeni bir bakış açısı getirerek, drone ile 10 dakika içerisinde 2500 adet tohum topu atışı gerçekleştirebiliyor. EcoDrone arazileri ağaçlandırarak geleneksel yöntemlere nazaran daha az maliyetle 16 kat daha verimli ağaçlandırma yapabiliyor.

2016 yılında yola çıkan ekip, toplumun çevre bilincini kazanmasında önemli adımlar atmaya devam ederken mobil cihazlarda kullanılabilecek Ecording app uygulamasıyla herkesin her an dünya yararına tamamlayabilecekleri eğlenceli görevler ile kullanıcılarına yeni alışkanlıklar kazandırıyor. #dunyaninsanaihtiyacivar

Ecording aracılığıyla iklim değişikliği ile mücadele

“Çevreye dair konulara geleneksel yöntemlerin aksine teknoloji odaklı yaklaşarak çözümler geliştirmeyi amaçlayan bir girişimiz ve bu odakta devam ediyoruz. Bireysel ve toplumsal çevre bilincini geliştirmeye yönelik teknolojiler üretiyoruz.”

Ağaçlandırmayı kolaylaştıran tohum topları

Kil, gübre, humuslutoprak ve tohum türünün verimliliğiiçin belirlenen özel minerallerin yer aldığı bir karışımın sarmaladığı tohum topları, ekim sahalarına yakın yaşayan kadınlar ile birlikte hazırlanıyor, böylece proje kadın istihdamına da katkıda bulunuyor.

Farklı ağaç türleriyle ortalama%36 verimlilik

Orman Genel Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi destekleriyle yapılan AR-GE çalışmalarında toplamda 5 sahada 4 farklı tohum türü ile çalışmalar yapan Ecording ekibi, atılan tohumların filizlenme oranını en üst düzeyde tutabilmek için ülkemizde bulunan ve toprak yüzeyine yakın derinliklerde yetişebilen tohum türlerini öncelikli olarak tercih ediyor

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi