Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Sofistike Moda: Anadolu'nun Uyanışı

Argande, Sonbahar Kış koleksiyonu ile “Anadolu’nun Uyanışı”na aracılık ediyor! Argande, sürdürülebilir modanın rahat ve sofistike tarafını k...

Argande, Sonbahar Kış koleksiyonu ile “Anadolu’nun Uyanışı”na aracılık ediyor! Argande, sürdürülebilir modanın rahat ve sofistike tarafını keşfettiği yöresel ve renkli bir yolculuğa çıkıyor.

Anadolu’ya ve insanlığın köklerine duyulan merak, geleneğin kaybolmaya yüz tuttuğu Anadolu’da, yerel kumaşlar üzerinde Argande ile tekrar canlanıyor. Aslı Jackson’nın Argande için hazırladığı  Sonbahar Kış Koleksiyonu’nun yüzü ise ünlü oyuncu ve model Sema Şimşek oldu.

Adını, Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş Kommagene Krallığı’nın tek tanrıçası güzeller güzeli Argande’den alan marka, bugün Güneydoğu kadınlarının elinde yeniden doğuyor. Güneydoğu Anadolu’daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanıyla Mayıs 2008’den beri uygulanan “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”, ürünlerini Argande markası altında topluyor. Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor. Argande koleksiyonunu hazırlamak üzere Kilis’te kurulan atölyede kadınlara istihdam olanağı sağlanıyor.


Türkiye’nin en büyük ve yenilikçi hazır giyim firmalarından biri olan MUDO’nun gönüllü desteği ve Hatice Gökçe’nin marka koordinatörlüğünde, hazır giyime getirdiği yenilikçi bakış açısı ile tanınan, sektörün önemli tasarımcılarından Aslı Jackson’ın elinden çıkan kıyafet ve aksesuarlar Güneydoğulu kadınlar tarafından üretiliyor.

GELENEKSEL GAZİANTEP KUTNU DOKUMASI “ANADOLU’NUN UYANIŞI” KOLEKSYİONUNDA CAN BULDU!

16. Yüzyıldan itibaren Gaziantep’te dokunmaya başlanan, şık giyinmek isteyen insanların hayallerini süsleyen kutnu bezi; görkem, zarafet ve estetiği ifade ediyor. Anadolu’nun kült kumaş tarihinden etkilenilerek yaratılan Argande koleksiyonu, renkleriyle Anadolu’daki farklı kültürlerin varoluşuna yeniden bakıyor.

Aslı Jackson’ın Argande için hazırladığı Anadolu’nun Uyanışı koleksiyonu ile yöresel kadın imajının vurguladığı kıyafetler üzerinde hassas nakış işlemeleri, tespih ucu püskülleri, Doğu’yu çağrıştıran kutnu kumaşı, ikattan ilham alan soyut desen ve aksesuarlara dönüşerek, sezonun neotribal ruhunu yansıtıyor.

Geçmişten geleceğe yaratıcı bir stil yolculuğuna çıkaran Anadolu kültürünün, günümüz modası ile karşılaşmasının hikâyesini izleyelim.

Koleksiyonun Şanlıurfa Harran’da çekilen fotoğraflarını fotoğraf sanatçısı Jerry Stolwijk çekti, makyaj tasarımını Meryem Perilhou, saç tasarımını ise Esra Gül yaptı. Argande markasının ve Anadolu’nun Uyanışı koleksiyonunun yüzü ise Sema Şimşek oldu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi