Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Bayraktan başörtüsü tasarladı

Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi ve son dönemlerde artan bombalı saldırılar milli duyguları güçlendiriyor.  Bu tar...

Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi ve son dönemlerde artan bombalı saldırılar milli duyguları güçlendiriyor. 

Bu tarihten önce Türk bayrağından başörtüsü tasarlayan Mülkesin Kara, el yapımı özel ürününü bugüne kadar 15 müşterisine ulaştırdı. Trend Fest İstanbul 2016 festivali kapsamında stand açan Kara, “Biz bunu daha önce tasarlamıştık ama maalesef son dönemlerde gerçekleşen terör saldırıları milli duyguları daha da güçlendirdi” dedi.

Kozyatağı Hilton’da bugün açılan ve iki gün devam edecek olan Trend Fest 2016 moda festivalinin 60 katılımcısından biri de 22 yıldır ipek boyamacılığı ve eşarp tasarımı yapan Mülkesin Kara. Kendi markası Argite ile fuarın katılımcıları arasında olan Kara, kızı Zeynep Kara ile birlikte çalışıyor. Vual ipek, saten ipek, twil ipek, krep döşin gibi kumaşlarla başörtüsü tasarlayan Kara, her üründen birer tane üretiyor. Tasarladığı eşarpları da kök boya kullanarak yine kendisi boyuyor. Ebru desenli eşarplar da üreten Mülkesin Kara, yılda iki kez tekne açtığını ve İlkbahar ile sonbaharda ebru üretimlerini yaptığını söylüyor. Ebru desenleriyle süslediği eşarplarını ise yurtdışına, daha çok da ABD’ye gönderiyor.

RAVZA KAVAKÇI İÇİN BAYRAK DESENLİ BAŞÖRTÜSÜ TASARLANMIŞ
Mülkesin Kara’nın ürettiği bayraktan başörtüsünün ise bir hikayesi var. AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, ablası Merve Kavakçı’nın Meclis’e alınmadığı, oradan sloganlar eşliğinde çıkarıldığında örttüğü başörtüsünün aynısını tasarlaması için Kara’nın kapısını çalmış. Merve Kavakçı’nın başörtüsünün aynısı üretilmiş ve kardeş Kavakçı bu eşarpla Meclis’te yemin etmiş. Daha sonra tekrar bir sipariş veren Ravza Kavakçı için bayrak desenli başörtüsü tasarlanmış ancak Kavakçı son anda bu özel ürünü kullanmaktan vazgeçmiş. Bu olay Mülkesin Kara’ya bir fikir vermiş ve arkasından bayrak desenli başörtülerini üretmeye başlamış. 2016 yılı içerisinde yaklaşık 15 başörtüsü ürettiğini ve her birini özel sipariş üzerine yaptığını söylüyor Mülkesin Kara.


15 TEMMUZ VE BOMBALI SALDIRILAR TALEBİ ARTIRDI
“Bayrak modelli eşarplarımızı 15 Temmuz tarihinden önce üretmiştik biz. Hem bu hain darbe girişimi hem de son günlerde yaşanan terör saldırıları vatandaşlarımızdaki milli duyguları harekete geçirdi. Daha çok talep gelmeye başladı” sözleriyle yaptığı üretimi anlatan Kara, eşarplarını twil ipekten tasarlıyor. Diğer ürünlerde kullandığı kök boyayı bayrak desenli eşarplarda da kullanıyor. 120 Türk Lirası olan eşarpların fiyatı festivale özel olarak 90 Türk Lirası’na düşürülmüş.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi