Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Ayakkabı bağcığında inovasyon

Stanford Design School eğitiminin ardından Türkiye’ye gelen Atölye Labs ekibi tarafından geliştirilen ve İstanbul’da üretilen UNDO ayakkab...

Stanford Design School eğitiminin ardından Türkiye’ye gelen Atölye Labs ekibi tarafından geliştirilen ve İstanbul’da üretilen UNDO ayakkabı bağcıkları, Türkiye çıkışlı küresel bir marka yaratma hedefiyle ilk olarak 15 Mayıs’ta New York Tasarım Haftası’nda tanıtılacak. 

Ortakları arasında Can Özinci, Sina Afra ve Atölye Labs’in bulunduğu UNDO Laces daha sonra, New York’taki özel butiklerde satışa çıkarılacak. Altı farklı renk ve 10 bin adet üretimle piyasaya sürülmesi hedeflenen bağcıklar 15 dolara satılacak.

“Türkiye’nin üretim potansiyelini markalaştırıyoruz”
Türkiye’nin ayakkabı bağcığı üretme kapasitesi açısından dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten UNDO Labs Genel Müdürü Can Özinci “Türkiye aslında çok önemli bir ayakkabı bağcığı üreticisi, fakat bugüne kadar bu potansiyel ortaya çıkmamış ve değerlendirilmemiş. Dünya çapında da sadece ayakkabı bağına odaklanan bir marka henüz yok. Dolayısıyla biz de bunu bir fırsat olarak gördük ve Türkiye’nin üretim potansiyelini markalaştırmak üzere yatırımlarımızı bu yönde gerçekleştirdik” diyor.

Karbon ayak izini azaltan ekolojik bağcık
UNDO Labs ortağı olan Atölye’nin Kurucusu Kerem Alper’e göre UNDO Labs’ın ana hedefi ve misyonu, üretim aşamalarında doğaya zarar veren ürünlerin yarattığı çevresel tahribatın ve yüksek miktarlardaki karbon ayak izinin, UNDO Labs çatısından çıkacak ürünlerle azaltılması. UNDO Laces da bu vizyon kapsamında çıkan ilk ürün. Hedefi ise ayakkabı endüstrisi.

Hammadde işleme ve üretim aşamalarında doğaya en çok zarar veren süreçleri bir arada barındıran ayakkabı endüstrisi, satın alınan ve giyilen her bir ayakkabıyla atmosfere daha fazla karbondioksit yayılmasına neden oluyor. Üretim merkezinin lokasyonundan hammadde seçimine ve üretim sırasında kullanılan enerji kaynağına kadar pek çok faktörün etkili olduğu sektör bazlı karbon emisyonu, yakın zamanda ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) yapılan bir araştırmayla da ortaya kondu. Bilim insanlarına göre ortalama bir spor ayakkabının atmosfere yaydığı karbondioksit miktarı yaklaşık 13.5 kg; yani bir hafta boyunca açık kalan 100 watt’lık bir ampulün yarattığı karbon emisyonuna eşit.

İstanbul merkezli tasarım stüdyosu “UNDO Labs” imzasıyla piyasaya sürülecek olan ayakkabı bağcıklarının çıkış noktası da bu: Satın alınan her bir UNDO bağcık, giyilen ayakkabının meydana getirdiği yüksek miktarlardaki karbondioksit salımını, satın alınacak karbon kredileri vasıtasıyla geri almaya yarayacak. “UNDO” markasının temelinde de, endüstrinin neden olduğu tahribatı “geri alma” mantığı yatıyor.

Özel tasarlanan UNDO ayakkabı bağcığının bir diğer özelliği ise, uç kısımlarında mıknatıs olması. Bu sayede kullanıcı eski UNDO bağcığını çıkartırken, ona mıknatısla bağlı olan yeni bağcığı da hiçbir zorluk çekmeden, otomatik olarak yerine geçirmiş olacak. İstendiğinde uçları birleştirilebilen bağcıklar, aynı zamanda “kapalı devre” mantığından hareketle gereksinimleri en aza indirgeyecek şekilde kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir bir yaşam tarzını da sembolize ediyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi