Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

Ayakkabı modellerinde “Adım Adım” 2022 İlkbahar – Yaz trendleri

Modanın ayrılmaz parçalarından biri olan deri ve ayakkabı endüstrisi 2022 yılına hazırlanırken, önümüzdeki İlkbahar – Yaz sezonunun ayakkabı...

Ayakkabı modellerinde “Adım Adım” 2022 İlkbahar – Yaz trendleri


Modanın ayrılmaz parçalarından biri olan deri ve ayakkabı endüstrisi 2022 yılına hazırlanırken, önümüzdeki İlkbahar – Yaz sezonunun ayakkabı trendleri ilk olarak Türkiye’nin en kapsamlı ayakkabı moda fuarı AYMOD’da görücüye çıkmıştı.  Sürdürülebilirlik mottosunun damgasını vuracağı 2022’de, markalar artık bu konuyu gelip geçici bir trend olarak değil, kalıcı bir durum ve tedarik zincirinin en önemli realitesi olarak görmeye devam edecek.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten 2022 İlkbahar – Yaz sezonu ayakkabı trendlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. İçten “Ayakkabı sektörünü gelecek nesillere taşırken sürdürülebilir bir düzen kurma ve insanlık mirasımızla birlikte dünyamızı koruma misyonuna uygun olarak harekete geçiyoruz. Doğayı korumanın doğayla barışık üretimi başarabilmekten geçtiğini düşünüyoruz. Ancak ayakkabı üreticileri bu başarıya yan sanayicilerin de desteğiyle birlikte daha güçlü şekilde ulaşabilir. Bu doğrultuda yan sanayicilerimizle ve ar-ge merkezlerimizle birlikte geliştirdiğimiz bazı projelerimiz var. Günümüzde artık su tüketiminin daha az olduğu vegan deriler, deri yerine geri dönüştürülmüş tekstil malzemeler, bambu, kenevir, üzüm ve elma posaları gibi organik, biolojik olarak doğada çözülebilen malzemeler üretilmeye başlanmıştır” dedi.

Başkan Berke İçten “Bu tarz biolojik olarak doğada çözülen, geri dönüştürülebilen malzemelerin kullanımının arttırılması için tüketicilerde farkındalığın arttırılması faaliyetlerine hız verilmelidir. Bu malzemelerin üretimi ve kullanımı teşvik edilmelidir. Pandemi şartlarına rağmen son 2 yılda 55 adet deri firmamız LWG Gold sertifikası ( Leather Working Group) almaya hak kazanarak su tüketimini minimuma indirgemişlerdir. Ayakkabının en önemli bir diğer bileşeni olan taban konusunda da son dönemlerde ciddi bir geri dönüşüm kauçuk ve doğada çözülen malzeme kullanımı başlamıştır. 5 yıl içinde toprakta yüzde 75 oranında çözülebilen malzeme sonuçları alınmaktadır. Geri dönüşüm ve doğada çözülebilme alanlarındaki Ar-Ge çalışmalarını hep birlikte hızlandırmak zorundayız. Bu konudaki rekabet doğa dostu üretim dönüşümünü şüphesiz çok hızlandıracaktır” diye ifade etti.

“Adım adım 2022 İlkbahar – Yaz trendleri”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten, “Önümüzdeki yaz, kullanıcıların tüketim alışkanlıkları doğrultusunda siyah ve nude tonlar her dönem olduğu gibi tasarımlarda yine tercih ediliyor ancak önümüzdeki yaz ayakkabı modasına daha canlı renkleri de göreceğiz. Mango, turuncu gibi renklerin yanında mavinin farklı tonlarını da vitrinlerde yer alacak” dedi. 

Ayakkabı modellerinde “Adım Adım” 2022 İlkbahar – Yaz trendleri


Başkan İçten ayrıca,  “Smart casual olarak adlandırılan rahat ve şık modeller de 2022 yazında ön planda olacak. Doku olarak kapitoneli yüzeyler ve soft deriler modellerde kullanılırken, ayakkabı tabanlarında ise mantar ve mantar dokulu çalışmalar yeniden yükselişe geçecek. Zincir aksesuarları ve mat deri materyallerinden oluşan garniler ise ayakkabı ve çanta detaylarında göze çarpacak” diye belirtti.

Sezonun öne çıkacak detayları ise şöyle;

 • Bantlı ve bağcıklı minimal sandaletler,
 • Yumuşak hissiyatı veren kapitone dokular ve hasır büyük örgüler kullanılacak.
 • Platformlu sandaletler tekrardan gündemde olacak.
 • Parlak derilerin yanı sıra yumuşak-ipeksi dokunuşlu soft deriler yer alacak.
 • Birkaç sezondur çokça gördüğümüz zincir detaylar devam edecek ancak renkleri ve dokuları kullanılan deri ile tona ton olarak güncellenecek.
 • Hasır sargı tabanlar yüksek orta ve düşük boylarda çokça kullanılacak.
 • Geçen yaz gündemde olan espadriller bu yaz yine sıklıkla karşımıza çıkacak.
 • Ekay tokalar renkli ve kemik desen olmak üzere sıklıkla kullanılacak.
 • Feta (dolgu) tabanlar değişik sargı malzemeleri ile çokça görülecek.
 • Uzun süredir hayatımızda olan sneaker tipi ayakkabılar lüks segmentte yerini el yapımı ve özel tabanlı sandaletlere bırakacak.
 • Casual grubunda tona ton renklerle kaplanmış fusbetli sandaletleri göreceğiz
 • Hazır tabanlı ayakkabılarda oldukça yüksek tabanlı sandaletler göreceğiz
 • Bantlı sayalarda kabartmalı yüzeyler,
 • Parlak metalik derileri dengelemek için mat aynı tonda kumaş veya deri kullanımları olacak.

Başlıca Renkler:


 • Kelebek yeşili
 • Mango - turuncu
 • Parlak mavi
 • Çöl altını
 • Canlı lavanta rengi gibi renkler karşımıza çıkacak.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi