Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son yazılar:

latest

“Suyun her damlasına saygı” dedi, 49 milyon litre su tasarrufu elde etti

Koton, Suya Saygı koleksiyonuyla, buzulların erimesiyle değişen iklim koşullarına dikkat çekiyor Modada trendlerin öncüsü Koton, sürdürülebi...

“Suyun her damlasına saygı”


Koton, Suya Saygı koleksiyonuyla, buzulların erimesiyle değişen iklim koşullarına dikkat çekiyor

Modada trendlerin öncüsü Koton, sürdürülebilirlik anlayışıyla dünyanın geleceğine değer katmaya devam ediyor. Bugüne kadar “Yaşama Saygı Manifestosu”nun bir parçası olarak hayata geçirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarından güç alan Koton, Şahika Ercümen ile birlikteliğinin ikinci sezonunda suyun dünyamız için hayati önemine dikkat çekiliyor ve sonbahar kış koleksiyonu bu sezon buzullardan ilham alıyor. 

Suya Saygı projesinin ikinci koleksiyonuna ilişkin lansman, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz’ın ev sahipliğinde ve Koton CEO’su Bülent Sabuncu, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni, Milli Sporcu ve UNDP Türkiye’nin Sudaki Yaşam Savunucusu Şahika Ercümen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

“Suyun her damlasına saygı” dedi, 49 milyon litre su tasarrufu elde etti


Türkiye’nin Better Cotton üyesi ilk perakende markası olan Koton, daha iyi bir dünya hedefine katkıda bulunmak üzere dünyaya dost hammadde ve üretim teknikleriyle hazırladığı Suya Saygı sonbahar kış koleksiyonunu Momo Bebeköy’de gerçekleştirilen lansmanla tanıttı. Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Koton CEO’su Bülent Sabuncu ve Dünya Serbest Dalış Rekortmeni, Milli Sporcu ve UNDP Türkiye’nin Sudaki Yaşam Savunucusu Şahika Ercümen’in katılımıyla gerçekleştirilen lansmanda, Suya Saygı koleksiyonunun ikinci sezonunda buzulların erimesiyle değişen iklim koşullarına dikkat çekildi.

Koton Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gülden Yılmaz konuşmasına markanın 2021 yılı değerlendirmesi ve 2022 yılı hedefleriyle başladı. “2020 yılında yayınladığımız Yaşam Saygı Manifestosu’yla işimizdeki tüm büyüme strateji ve hedeflerimizi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlandırdık. Hatta logomuzdaki pamuk çiçeğinin her bir yaprağının üzerine az önce saydığım 4 saygı alanımızı yazdık. Sürdürülebilirliği marka olarak var oluşumuzun temel çerçevesi olarak kabul ettiğimizi vurguladık. Yılda 80 milyon adet üretim yapan ve mağazalarında yılda 345 milyon insan ağırlayan bir marka olarak, atacağımız bir adımın yaratacağı etkinin çok önemli olduğuna inandık. 

“Suyun her damlasına saygı” dedi, 49 milyon litre su tasarrufu elde etti


Biz bu yola çıkarken, Yaşama Saygı Manifestomuzu hazırlarken kendimize hedefler koyduk. Samimi ve şeffaf bir şekilde hedeflerin gelişimini ve sonuçlarımızı paylaşacağımızı taahhüt ettik. 2021 yılında sürdürülebilir ürünlerimizin toplam Koton içindeki payının %15 olacağını daha önce ifade etmiştim. Gururla söylüyorum biz bu oranı aşarak payı %16,5 seviyesinde gerçekleştirdik. 2022 hedefimiz ise bu oranı %25’e çıkarmak” dedi.

Suya Saygı koleksiyonlarının dünyamıza kazanımlarına değinen Gülden Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: Suya Saygı koleksiyonu ile bugüne kadar karbon emisyonumuz 623 bin kilogram daha az gerçekleşti. Doğa dostu materyal ve üretim teknikleri kullanarak 49 milyon litre su tasarrufu elde ettik. 825 kg daha az pestisit kullanmamız mümkün oldu. Bugün sizlerle paylaştığımız koleksiyonumuzda %50 daha az su tüketimiyle sertifikalı Lenzing Ecovero Viscose kumaş kullandık. Denimlerimizin tamamındaki yıkama işleminde, standart yıkama yöntemlerine göre %70 daha az su ve kimyasal kullandık. Koleksiyonumuzda recycle polyester , recylce pamuk, organik pamuk, recycle akrilik ve dönüştürülmüş pamuk karışımlı kumaşları ve elbette Better Cotton sertifikalı pamuklar tercih ettik.

“Suyun her damlasına saygı” dedi, 49 milyon litre su tasarrufu elde etti


ŞAHİKA ERCÜMEN “SUYA SAYGI” KOLEKSİYONUNUN İKİNCİ SEZONU KOTON’DA!

Koton X Şahika Ercümen Suya Saygı koleksiyonunda %50 daha az su tüketimiyle sertifikalı Lenzing Ecovero Viscose kumaş kullanıldı. Koleksiyondaki denimlerin tamamındaki yıkama işleminde, standart yıkama yöntemlerine göre %70 daha az su ve kimyasal kullanıldı. Su ve kimyasal kullanımındaki azalmanın yanında, koleksiyondaki 3 modelde dönüştürülmüş pamuk karışımlı kumaşlar yer alıyor. Bunun yanı sıra geri dönüştürülmüş elyaflardan oluşan polyesterle üretim yapılıyor ve Better Cotton sertifikalı pamuklar tercih ediliyor.  

Çevre dostu ürünlerin yanı sıra bazı parçalarda El Emeği kullanıldı. Koton El Emeği Projesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde GAP İdaresi, UNDP teknik desteği ve ÇATOM’lar vasıtasıyla kadınların üretime katılmasına olanak sağlayan başarılı iş modeli olarak 6 yıldır devam ediyor.

Koton x Şahika Ercümen “Suya Saygı” koleksiyonu, Türkiye’de 107, dünyada 11 ülkedeki mağazalarında yeni sezonda da Koton kadınının stilini konuşturmaya devam ediyor. Koton x Şahika Ercümen Suya Saygı koleksiyonu ikinci sezonda 105 parça ve 2 temadan oluşuyor. Koton x Şahika Ercümen Suya Saygı Koleksiyonu ikinci sezonunda, asil, sportif ve doğaya dost bir şıklık sunmanın ötesinde, Koton kadınlarının tarzına ve ruhuna enerji vermeyi vaat ediyor.

Koleksiyonda organik pamuk, BCI pamuk, ecovero viskon, geri dönüştürülmüş polyester ve akrilik gibi farklı iplik çeşitlerinden üretilen kumaşlar ön plana çıkıyor. Generous Comfort temasında şehirli kadının ruhunu yansıtan gri, siyah, beyaz, kahve, vizon ve bej renkleri, leopar desenlerle, parlak yüzeyli kumaşlar ve pullu payetli triko takımlar koleksiyonda dikkat çekiyor. Generous Comfort temasının sıcak tuşeli ceket-yelek-pantolon takımları, ekoseli shacketlar, kürk ve kaşe kabanlar olmazsa olmaz parçaları. Aynı kumaşlardan üretlien çanta, şapka, bere gibi aksesuarlarda koleksiyonu renklendiren diğer parçalar arasında yerini alıyor. 

Mountain Club teması doğa harikası kutuplardan, karla kaplı dağlardan esinlenerek hazırlanan parçalar merak uyandırıyor. Buzulların erimesi ile değişen iklim koşullarına vurgu yapılan koleksiyonda şişme kapitone kabanlar ve montlar, yumuşak tuşeli sarıp sarmalayan triko takımlar, organik pamuk ve BCI pamuktan üretilen, dokulu yüzeyli eşofman takımları yer alıyor. Koleksiyonda mavi, lila, pembe gibi pastel tonlarına ekru, gri ve kahverengiler eşlik ediyor. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Yorumları ve haberlerinizi bizimle paylaşınız

Sosyal Sorumluluk Projesi